Letos se Ježíškova vnoučata činí už od začátku

I letos udělají Ježíškova vnoučata radost tisícům opuštěných starých lidí v domovech pro seniory na Vysočině i po celé republice. Před pár dny se akce rozjela a už od začátku se setkala s obrovským ohlasem. Během čtyřiadvaceti hodin si lidé rozebrali kolem šesti tisíc přání.

Ježíškovým vnoučetem se již potřetí stala Lenka Pospíšilová z Jihlavy. Protože její maminka dříve pracovala v domově pro seniory, zná i ona toto prostředí poměrně dobře. A ví, jak starým lidem bývá smutno a že někdy na tom nejsou zrovna nejlépe. Právě proto chce spolu s rodinou udělat radost někomu, kdo to potřebuje.

„Letos jsem zatím přispěla na koupi dvou televizí, ráda bych si ulovila i sólo dárek, tak ještě uvidím. Zapojuji i své děti, třeba tím, že vyrobí přáníčko. Věří sice ještě na Ježíška, ale řekla jsem jim, že opuštěným dědečkům a babičkám dárky nemá kdo dát, tak to musíme udělat my,“ řekla Lenka Pospíšilová.

O akci, kterou před třemi lety rozjela Olga Štrejbarová z Jihlavy a loni si ji pod svá křídla vzal Český rozhlas, je tentokrát velký zájem. Už od začátku se chtějí zapojit tisíce lidí. „Od půlnoci, kdy jsme otevřeli seznam přání, do půlnoci toho dne si lidé zarezervovali více než šest tisíc přání. Šest tisíc! Loni se nám podařilo splnit sen čtrnácti tisícům osamělých lidí za celých šest týdnů. Server hned spadl. Lidé si nařizovali budíka na půlnoc, aby nezmeškali,“ popsala letošní ročník Olga Štrejbarová.

Letos dárky poputují k seniorům do sedmi stovek domovů. Jejich zaměstnanci dávají dohromady seznamy. Vypadá to, že do Vánoc přibude dalších patnáct tisíc přání. Jako v minulých letech, tak i letos jsou velká i skromná. Staří lidé chtějí výlet za delfíny nebo obal na brýle. Olga Štrejbarová ví, že nic není nemožné. Seniorům už se vyplnila přání, jako byl seskok padákem, setkání s papežem Františkem či píseň zpívaná Tomášem Klusem.

Někdo dárek posílá poštou, jiný za svým dědečkem nebo babičkou zajde osobně. A pak se stává, že se vrací nejen kvůli dárkům. „Vznikají nové rodiny a přátelství. Z toho mám největší radost. Nejde ani tak o dárek, jako o zájem a společnost. Jak hezky řekl ředitel onšovského domova - samota je ta nejhorší nemoc seniorů,“ vysvětluje Štrejbarová.

Více informací se dozvíte na Facebooku Ježíškova vnoučata, kde najdete i příběhy seniorů a seznamy přání.