Lékaři operovali kloub pomocí šablon

V jihlavské nemocnici se jako v prvním zařízení na Vysočině a v sedmém v zemi uskutečnila operace náhrady kolenního kloubu s pomocí šablon vyrobených na míru pacientovi. Použitá technologie umožňuje ortopedovi provést přesné řezy kostí v ideální rotaci potřebné pro optimální umístění implantátu. 

Náhrada by měla pacientům vydržet o několik let déle. Výhodou je také kratší operační čas, nižší riziko infekce a menší krevní ztráty. ČTK to dnes oznámila mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

Osmapadesátiletého pacienta z Třebíče trápila bolest pravého kolene, která mu znemožňovala aktivní pohyb. Chůze pro něj byla čím dál bolestivější, stejně tak vykonávání profese řidiče nákladního automobilu. "Operace provedená minulý týden novou metodou byla úspěšná. Pacient bude v pátek propuštěn domů," uvedla mluvčí.
 
Technologie Visionaire spočívá v tom, že se pro každého pacienta na míru vyrobí šablony, které se při operaci usadí na kosti. Lékaři pak podle nich mohou provádět přesné řezy. To umožní optimální umístnění implantátu. Šablony se vyrábí v americkém Memphisu, a to na základě výsledků vyšetření pacienta magnetickou rezonancí a pomocí 3D počítačových simulací. Operace je hrazena ze zdravotního pojištění, šablony na míru si však pacient hradí sám. Jejich cena činí 25.000 korun.
 
Jihlavští lékaři provádějí ročně kolem 120 operací kolenních kloubů. Lidé teď na tento zákrok čekají přibližně 18 měsíců. Na operaci se šablonami budu zřejmě pacienti čekat kratší dobu, protože se musí použít ve stanoveném termínu od jejich výroby. V Česku se zatím podle primáře jihlavské ortopedie Jiřího Šedivého uskutečnilo několik desítek operací, při nichž byl kolenní kloub nahrazen za použití této technologie.
 
zdroj: ČTK