Legální plochy pro graffiti v Jihlavě

Jihlava povolila dvě plochy pro legální graffiti. Sprejeři budou moci využít podchodu v sídlišti Březinky a opěrnou zeď v Mostecké ulici. Rozhodla o tom Rada města Jihlavy na základě žádosti adresované primátorovi města od jednoho z jihlavských sprejerů.

Činnost sprejerů nesmí nikoho omezovat a provázet nepořádek, jinak radnice výjimku zruší. Obě plochy jsou v majetku města.

„Nečekáme, že legální plochy vyřeší vandalismus ve městě. Ale mělo by tu být místo, kde se mohou tito lidé realizovat bez obavy z postihu. Zejména pokud zde měli chuť vytvořit víc než jen čmáranice, mohlo by to městu svým způsobem pomoci. Graffiti k městům v současnosti prostě patří,“ vyjádřil se primátor Jaroslav Vymazal s dovětkem, že legální plochy mají i partnerská města Jihlavy v zahraničí včetně ukrajinského Užhorodu.

Jedním dechem ale dodává, že radnice i nadále nehodlá tolerovat ničení fasád domů, památek, nebo čmárání po lavičkách, sloupech veřejného osvětlení apod.

Jihlava se nadále snaží čmárnice po městě likvidovat, majitelé nemovitostí mohou žádat radnici o příspěvek na opravy fasád poškozených sprejery, radnice vyplácí peněžní odměny za podání informace vedoucí k dopadení sprejera, městská policie využívá mobilní kameru ke sledování míst s častou činností vandalů atd.

zdroj: ČTK