Kvůli škrtům žijí armádní piloti z Náměště v nejistotě

Vojáci z letecké základny v Náměšti nad Oslavou si stěžují na nejistotu vyvolanou škrty. Prý netuší, zda se bude od června vůbec létat. Podle vojáků nejsou peníze na jídlo ani na letecké palivo, píše v dnešní regionální příloze Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstvo obrany finanční problémy v resortu připouští, létat se ale prý ale bude.

"Armádní velení nyní dělá vše pro zajištění peněz na letecký výcvik a provoz letiště. K ukončení leteckého provozu na konci května nedojde, základna bude pokračovat v plnění hlavních úkolů," sdělil MfD mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva obrany je podle něj ale finanční situace v armádě kritická. "Nemáme například na přezutí ze zimních gum na letní," uvedl. Naopak Pejšek popřel spekulace o tom, že nejsou peníze na letecké palivo, protože ministerstvo se už loni předzásobilo leteckým petrolejem na celý letošní rok.

Někteří vojáci z náměšťské základny MfD řekli, že docházejí peníze na jejich diety. Podle armádních směrnic mají nárok na bezplatnou stravu piloti, letušky, technici, aktivní výsadkáři, vojáci ve čtyřiadvacetihodinových směnách a všichni vojáci při vojenském cvičení. Po základně se prý také šíří zvěsti, že bitevní vrtulníky Mi-24 letos končí a že je armáda zakonzervuje a prodá.
 
Mluvčí ministerstva připouští utlumení provozu bojových vrtulníků Mi-24. Podle něj se ale s nimi počítá i v příštím roce, zejména kvůli výcviku leteckých návodčích. Řada z nich se totiž účastní misí v Afghánistánu.
 
Na náměšťské letecké základně pracuje včetně civilních zaměstnanců přes 800 lidí. Nejistotu mezi nimi podle MfD vyvolává i fakt, že vláda zatím nerozhodla o tom, které ze čtyř vojenských letišť ukončí činnost kvůli úsporám. Podle Pejška se na přípravě dokumentu pracuje. Z armádní analýzy podle něj vyplynul jako nejméně potřebný Přerov.
 
zdroj: ČTK