Kvůli manipulacím při zkouškách v autoškole jsou obviněni tři muži

Kriminalisté obvinili tři muže kvůli ovlivňování a nestandardnímu průběhu zkoušek při získávání řidičského oprávnění ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Pokud jim soud vinu prokáže, hrozí jim tresty odnětí svobody od jednoho roku do osmi let. ČTK to sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mezi obviněnými je zkušební komisař městského úřadu ve Velkém Meziříčí, majitel autoškoly a učitel jiné autoškoly. Zkušební komisař bude čelit obvinění z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Majitel a učitel autoškoly v jedné osobě byl obviněn z pomoci k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z trestného činu podplácení. Učitele jiné autoškoly kriminalisté obvinili z pomoci k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z trestných činů podplácení a přijímání úplatku.

Kriminalisté prověřili průběh přibližně 3800 závěrečných zkoušek. "Ve 134 případech zjistili nestandardní chování při psaní testů, 13 žadatelů neabsolvovalo zkoušku znalosti ovládání a údržby vozidla. V 19 případech žadatelé nejeli závěrečnou zkušební jízdu, přestože bylo potvrzeno, že při ní uspěli," uvedla mluvčí.
 
V jednom konkrétním případě žadatel o rozšíření řidičského oprávnění po poskytnutí úplatku učiteli autoškoly nepsal test, nejel praktickou jízdu a nebyl ani přezkoušen z ovládání a údržby vozidla. "Přesto mu byla zkouška potvrzena jako úspěšně vykonaná v zákonem požadovaném rozsahu," dodala mluvčí.
 
zdroj: ČTK