Koalice v Jihlavě bude složená jen z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Fora

Radniční koalice v Jihlavě bude složená jen z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Fora Jihlava. Na TOP 09 nezbylo místo radního, bude proto koalici pouze podporovat. Novinářům to dnes řekla lídryně kandidátky TOP 09 Věra Podhorská. Koalice tak bude mít v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 21 mandátů. Vítězné hnutí ANO zřejmě bude s KSČM v opozici.

"Vítáme vzniklou platformu demokratických stran, ale náš nárok na jednoho radního nebyl vyslyšen. Nejsme tedy v koalici rovnocenným partnerem, ale dohody ctíme. Do koalice proto nevstoupíme, ale zůstaneme jejím podporovatelem, je to v duchu našeho programu," řekla Podhorská.
 
Jedenáctičlenná rada města by měla být složena ze čtyř zastupitelů ČSSD, tří za ODS a po dvou za KDU-ČSL a uskupení Forum Jihlava. Pravděpodobným primátorem bude Rudolf Chloupek (ČSSD), jenž bude mít čtyři náměstky - Vratislava Výborného (ČSSD), Jaroslava Vymazala (ODS), Milana Koláře (Forum Jihlava) a Jaromíra Kalinu (KDU-ČSL). Ustavující zastupitelstvo by se mělo konat 4. listopadu.
 
Chloupek by měl na magistrátu řídit ekonomický odbor, životní prostředí a městskou policii. Vymazal by měl převzít odbor dopravy a správu realit. Výborný bude zřejmě řídit rozvoj města a územní plánování, Kalina pravděpodobně bude mít na starosti městský majetek a odbor informatiky. Kolář bude spravovat školství, kulturu a sociální oblast.
 
Hnutí ANO má v 37členném zastupitelstvu osm lidí stejně jako druhá ČSSD. Třetí KSČM získala šest křesel, o jedno méně má ODS. Po čtyřech mandátech mají KDU-ČSL a uskupení Forum Jihlava, v zastupitelstvu jsou také dva členové TOP 09.
 
zdroj: ČTK