Jihlavská zoo oslavila 55. narozeniny

Jihlavská zoologická zahrada oslavila 55 let od svého vzniku. Hlavním tahákem sobotního programu byl křest dvouměsíčních trojčat irbisů neboli levhartů sněžných. Mláďata, která dostala jména Snížek, Nico a Bella, zůstanou s rodiči v zoo přibližně rok. Pak budou předána k chovu do jiné zoologické zahrady, řekla ČTK ředitelka zoo Eliška Kubíková.

"Kam půjdou, to určí koordinátor tohoto chovu," doplnila ředitelka. Odrostlá mláďata se rozmisťují hlavně do evropských zoo, které jsou zapojeny do záchovného programu irbisů. Levharti sněžní obývají vysoké hory od Afghánistánu po západní Čínu. Přes mezinárodní ochranu je tento druh šelem stále vybíjen kvůli kožešině.

V Jihlavě se levhartům sněžným daří, žijí tam dva dospělé páry. "Odchovali jsme už celkem 18 mláďat, což je nejvíce v historii českých zoologických zahrad," uvedla Kubíková. Narození trojčat podle ní není obvyklé, většinou se mláďata rodí po dvou.
 
Trojčata irbisů přišla na svět 29. května, jsou to dva samečci a samička. Při dnešních křtinách vážila tři až čtyři kilogramy; v dospělosti budou asi desetkrát těžší. Jejich kmotrem se při slavnosti v africké vesničce stal moderátor Ray Koranteng. Před očima diváků přinesl chundelatým a skvrnitým koťatům místo narozeninového dortu bednu mražených kuřat.
 
Podle Kubíkové se slavnost mohla uskutečnit díky tomu, že ze tří druhů levhartů chovaných v Jihlavě jsou irbisové nejmírnější. "Kdybychom měli křtiny jiného druhu levhartů, tak už bychom si s těmi mláďaty velmi těžko poradili," řekla.
 
Zookoutek začal v Jihlavě vznikat v roce 1957 z iniciativy několika nadšenců. Teď se tam chová kolem 200 druhů exotických zvířat; zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Kulaté narozeniny se v zahradě slavily od pátku. Křtiny se konaly také u poníků shetlandských. Mezi největší novinky patřilo čtvrteční narození mláděte u tapírů. U tohoto druhu to byl v Jihlavě první přírůstek téměř po deseti letech.
 
zdroj: ČTK