Historická auta a motorky na náměstí v Telči

Náměstí v Telči na Jihlavsku v sobotu odpoledne opět patřilo historickým automobilům, motocyklům nebo velocipedům. I přes 80 let staré stroje mohli lidé obdivovat při čtvrtém ročníku Veteránské revue, řekl ČTK jeden z organizátorů akce Jiří Holubec.  

Na přehlídku dorazila zhruba stovka unikátních strojů. Mezi největší rarity patřily například automobily Bianchi vyrobený před 106 lety nebo Ford T z roku 1928. "A opět k nám také přijel pan Menšík z Třeště na motocyklu Triumf, který byl vyroben v roce 1917. A zase dorazil se strojem po vlastní ose," uvedl Holubec.

Nejednalo se prý o nic výjimečného. Všechny vystavované automobily, motocykly či velocipedy jsou prý stále funkční. "Největší zastoupení tradičně míváme ze strojů vyrobených v 50. a 60. letech minulého století," řekl organizátor.
 
Do Telče většinou přivážejí veterány tuzemští sběratelé. Pravidelně však přijíždí se svými historickými vozidly i slovenští zástupci.
 
Veteránskou revue navštívilo přes tisíc lidí. Kromě historických strojů mohli také při módní přehlídce obdivovat retro obleky do automobilů nebo na motorky. "Některé byly skutečně dobové, jiné podle historických modelů připravila jedna návrhářka," uvedl Holubec.
 
Veteránská revue vznikla před čtyřmi lety. Podle organizátorů je prý totiž nutné, aby se na renesančním telčském náměstí stále něco dělo. Proto tehdy vytáhli své historické dopravní prostředky a na akci pozvali přátele. "Začali jsme s velocipedy a postupně se nám to rozrůstá," řekl Holubec.
 
zdroj: ČTK