Hejtmani chtějí s Bezpečnostní radou jednat o bezpečnosti skladů

Hejtmani chtějí společně s Bezpečnostní radou státu jednat o tom, jak zajistit bezpečnost muničních a zbrojních skladů v Česku a jak koordinovat záchranné složky, pokud nastane tak mimořádná situace jako teď ve Vrběticích na Zlínsku. Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) ČTK sdělil, že hejtmani se dnes neformálně sešli v Jihlavě a dohodli se na tom.

"Výsledkem (dnešní) diskuse (hejtmanů) bude v pondělí moje žádost premiérovi o společné jednání Bezpečnostní rady státu a hejtmanů jako předsedů bezpečnostních rad krajů o zajištění bezpečnosti státních i civilních skladů zbraní a munice na teritoriu ČR a koordinaci postupu složek IZS (integrovaného záchranného systému) v případě mimořádných událostí," uvedl.
 
Ve vrbětickém areálu muničních skladů explodovaly už dvě budovy s municí. Sklad číslo 16, který se zhruba pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i později vybuchlý sklad číslo 12 si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Z okolí areálu byly v minulých dnech a týdnech přechodně, ale opakovaně evakuovány stovky obyvatel přilehlých vesnic. Prostor hlídají společně armáda a policie.
 
Vedlejším efektem dění ve Vrběticích jsou diskuse na téma, zda by věci prospělo, kdyby hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) vyhlásil stav nebezpečí, a obecně o tom, zda stát při řešení této krizové situace selhal, či neselhal.
 
zdroj: ČTK