Právě se nacházíte:

Evropský týden mobility

Statutární město Jihlava se již popáté připojuje k celostátní kampani Národní sítě Zdravých měst.

Statutární město Jihlava se již popáté připojuje k celostátní kampani Národní sítě Zdravých měst. Evropský týden mobility a Evropský den bez aut jsou zaměřeny na propagaci bezpečných a ekologicky šetrných způsobů dopravy. V některých evropských městech už dnes můžeme vidět, že prostor v ulicích patří nejen autům, ale i chodcům, cyklistům a veřejné dopravě. A k rozšíření tohoto trendu do dalších měst má Evropský týden mobility pomoci.

Evropský týden mobility se každý rok zaměřuje na jiné téma, související s ústředním tématem kampaně, tedy s udržitel­nou mobilitou. Letošním tématem se stává „Alternativní doprava“.

Kampaň Evropský týden mobility nabízí možnost propagovat každodenní fyzickou aktivitu (pěší chůzi a jízdu na kole jako vhodné způsoby přepravy).

Město Jihlava podporuje Evropský týden mobility a Evropský den bez aut prostřednictvím projektu Jihlava – Zdravé město. Na základě rozhodnutí Rady města Jihlavy připojit se k této kampani a po podpisu Charty 2011 připravilo město Jihlava ve spolupráci s partnerskými organizacemi tento program:

Pátek 16. 9. 2011
Soutěž „Do přírody kolo – pěšky“

Dopravní hřiště (ZAMLUVENO!!!):

8:00 – 12:00 hod.: Soutěže družstev pro žáky 2. a 3. tříd ZŠ, prokázání vědomostí a znalostí o přírodě, jízda zručnosti na koloběžce a první pomoc.

Sobota 17. 9. 2011
Turistický pochod „Po stopách historie“

13:00 – 16:00 hod.: Turistický pochod s průvodcem p. Rudolfem Neubauerem. Sraz ve 12:45 hod. na zastávce S. K. Neumanna (Staré Hory).

Trasa pochodu: Formanská stezka, Zaječí skok, Pamětní kámen 3 utonulých, zadní Hellerův Dvůr, Freyova papírna, obora a Hellerův zámeček.

Neděle 18. 9. 2011
Lampiónový průvod

Masarykovo náměstí horní – sraz u Morového sloupu

19:30 hod.: Lampiónový průvod pro rodiče s dětmi. Vyjdeme z Masarykova náměstí od Morového sloupu a projdeme všechny přístupné části hradebního parkánu.

Pondělí 19. 9. 2011
Mezi světy

Masarykovo náměstí horní

13:00 – 17:00 hod.: Přijďte nahlédnout do světa handicapovaných… Přijďte zažít každodenní realitu nevidomých (překážková dráha – chůze s bílou holí s využitím klapek na oči nebo simulačních brýlí) a vozíčkářů (možnost vyzkoušet si pohyb na invalidním vozíku). Přijďte se seznámit s činností organizací působících ve městě Jihlavě. Přijďte podpořit dobrou věc!

Informační stánky: Centrum pro zdravotně postižené kraje Vysočina, o.s., Denní a týdenní stacionář Jihlava, TyfloCentrum Jihlava, o.p.s., Tyflo Vysočina Jihlava, o.p.s., Oblastní charita Jihlava, Občanské sdružení pro podporu a péči o duševně nemocné VOR, Občanská poradna Jihlava, Medicco s.r.o.

Úterý 20. 9. 2011
Jihlavský den zdraví

Masarykovo náměstí horní

Zdravá Vysočina, o.s. a Státní Zdravotní ústav

10:00 – 17:00 hod.: Vyšetřování cholesterolu, krevního tlaku, tělesného tuku, glykémie (na lačno), BMI, vyhodnocení zdravotních rizik, odborné konzultace a poradna zdravého životního stylu. Ukázky první pomoci, nabídka zdravotně-výchovných materiálů.

Hitrádio Vysočina a VZP

Preventivní vyšetření kůže a znamének jako prevence proti rakovině. Poradna, jak se správně chránit před sluníčkem dle typu kůže. Měření krevního tlaku. Malování dětem na obličej. Soutěže pro děti o dárky VZP a sladkosti.

Prohlídka sanitního a hasičského vozu, prezentace a ukázky činnosti Městské policie Jihlava a Policie ČR.

Informační stánky:  Oblastní charita Jihlava – ošetřovatelská služba, Elektro-bicykl.cz - elektro-kola a elektro-skútry, Ekoinfocentrum - poradna - chemické látky ovlivňující naše zdraví v potravinách a v materiálech kolem nás a jak se jim vyhnout, p. Štěpánek – reflexní terapie.

16:00: Ukázka zásahu Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby při havárii osobních aut.

Dentální poradenské centrum

Masarykovo náměstí horní

9.00 – 17.00 hod.: Přijďte navštívit kamion dentálního Poradenského centra a nechte si zdarma vysvětlit, jak pečovat o zuby a zubní náhrady. Služby Poradenského centra jsou kromě nositelů zubních náhrad určeny i pro lidi s citlivými zuby a problémy s dásněmi.

Divadlo - Jarní  (ZAMLUVENO!!!):

8:00 – 12:00 hod.: Zdravotně-výchovný program pro děti „ZDRAVÉ ZUBY“.

Středa 21. 9. 2011
Pochod s kočárky

Centrum pro rodinu a sociální péči Vysočina

10:00 – 11:00 hod.: Pochod pro rodiče s kočárky. Sraz v 10.00 hod. u Brány Matky Boží. Trasa: ul. Matky Boží, Masarykovo náměstí, Benešova.

Čtvrtek 22. 9. 2011

22. září nechte auto doma … a přijďte s námi oslavit  DEN BEZ AUT 2011

Areál letního kina Heulos Jihlava

10:00 – 16:00 hod.: Nordic Walking Centrum Morava - kurz Nordic Walking (kurzy budou probíhat každou sudou hodinu, informace po celou dobu programu); Zdravá Vysočina, o.s., SZÚ - vyšetřování krevního tlaku, cholesterolu, tělesného tuku, cvičení pro děti; Sokol Jihlava - sportovní vystoupení - aktivity se švihadlem; Bodymove – Simona Hniličková - Zumba, Powerjóga, Powerjump, Bosu, aj.; Služby města Jihlavy, s.r.o. – ukázkové hnízdo na separovaný odpad, vzorky zpětně odebíraných zařízení, vzorky nebezpečných odpadů, názorná ukázka dalšího článku řetězu zpracovávání separovaného odpadu, DDM Jihlava – soutěže pro děti, výtvarné dílny, ukázky první pomoci aj.

Informační stánky:  Elektro-bicykl.cz - elektro-kola a elektro-skútry, Ekoinfocentrum - poradna -nabídka pěších a cyklo výletů po chráněných územích, ekofarmách, ukázkových přírodních zahradách, naučných stezkách.

Ostatní akce
Čtvrtek 22. 9.

6:30 – 15:30 hod.: Přijeďte na úřad na kole a vyměňte si parkovací místo s primátorem! Nechte své auto doma, přijeďte na Magistrát města Jihlavy na kole a zaparkujte na dvoře na hlídaném parkovacím místě.

15:30 – 17:00 hod.: Cyklovýlet „ Po jihlavských cyklotrasách“ (cca 10 km). Sraz v 15,30 hod. na Masarykově náměstí u Morového sloupu.

www.jihlava.cz