Dva policisté dostali ocenění za pokus o záchranu života

Strážníci jihlavské městské policie Miroslav Šuhaj a Vladimír Dufek zachránili život člověku. V neděli v obchodním domě v Jihlavě zkolaboval starší muž, nedýchal a nepracovalo mu srdce – během dvou minut byli strážníci na místě a prováděli oživování až do příjezdu záchranky.

Zdravotníkům pak policisté asistovali další desítky minut, než se podařilo základní životní funkce obnovit. „Pomoc člověku v nesnázích se považuje za samozřejmost. V situaci, kdy je pomoc opravdu potřeba, se mnoho lidí odvrací zády. Děkuji oběma strážníkům, že plnili svoji služební a především lidskou povinnost,“ vyjádřil se primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal, který dnes na radnici oběma mužům za jejich zásah poděkoval. „Navrhunu oba pány na Cenu Rady města Jihlavy,“ dodal primátor na adresu obou strážníků, kteří u Městské policie Jihlava slouží už od roku 1994.

Událost ovšem neskončila pověstným happy endem, zachráněný muž druhý den v nemocnici skonal. „Na místě jsme byli do dvou minut od ohlášení a okamžitě jsme začali s oživováním. Možná, že kdyby muži někdo pomohl dříve, mohlo to mít lepší konec,“ poznamenal strážník Miroslav Šuhaj. Podle obou mužů se městská policie v podobných případech nezřídka setkává s nezájmem okolí. „Z bezpečnostních kamer jsme zjistili, že na ulici leží bezvládný člověk. Okolí ho ignorovalo, nikdo se ani nepokusil zjistit, co se mu stalo. Možná si lidé mysleli, že je to opilec. Ale ten člověk měl infarkt,“ vzpomněl na událost, která rovněž měla špatný konec, strážník Vladimír Dufek.

Strážníci jihlavské městské policie prochází pravidelně praktickým školením první pomoci, jedno ze služebních vozidel je vybaveno defibrilátorem, který městská policie dostala jako sponzorský dar. Zásahů a asistencí při práci záchranářů má městská policie několik do roka. „Asistovali jsme při otvírání bytu, ve kterém zůstala dva dny bez pomoci starší žena. Po úrazu zůstala nehybná na podlaze bytu a nemohla se dovolat pomoci. Strážníkům se také podařilo zabránit nejméně dvěma pokusům o sebevraždu,“ vzpomněl na některé ze zásahů ředitel městské policie Jan Frenc.

zdroj: ČTK