Dívka z Dětského domova v Jihlavě dostala k Vánocům klíče od bytu

Sedmnáctiletá Sabina, klientka Dětského domova se školu v Jihlavě, dnes převzala klíče od takzvaného startovacího bytu. Dívka studuje třetím rokem učební obor prodavač. Po celou dobu má vyznamenání a je hodnocena jako jedna z nejlepších studentek. Možnost nastěhovat se do startovacího bytu dostala od školy jako vánoční dárek. Chce v něm být asi půl roku. Pak hodlá složit maturitu, vrátit se domů do Brna a najít si práci.

"Byla jsem nejdřív v dětském domově, protože se o nás máma nestarala. Odtud jsem dvakrát utekla, byla jsem v diagnostickém ústavu v Brně, nakonec jsem skončila v Jihlavě," řekla Sabina novinářům.
 
Do domova přišla v dubnu 2011. Úspěšně absolvovala základní školu a začala se učit prodavačkou. Praxi vykonává v jednom z jihlavských papírnictví. Možnost samostatného bydlení s volnějším režimem bez přímého a neustálého dozoru bude podle ní další zkušeností. "Doufám, že nebudu dělat blbosti," řekla. Zřejmě k tomu bude mít jen málo příležitostí. Do bytu se bude vracet hlavně na spaní, ke škole si totiž našla ještě brigádu. Věří, že se hlavně naučí žít samostatně.
 
Dětský domov má startovací byt k dispozici od roku 2002, kdy ho na základě projektu péče o děti odcházející z ústavní výchovy získal do pronájmu od města. V roce 2013 dětský domov byt zprivatizoval. Za celou dobu bytem prošla necelá desítka dětí. "Až na jeden případ jsme neměli žádný problém. Jedné dívce jsme museli pobyt ukončit, protože část vybavení odnesla do zastavárny," uvedl ředitel dětského domova Radek Vovsík. Se všemi dětmi, které bytem prošly, je vedení školy podle Vovsíka v kontaktu, všechny se uplatnily v běžném životě.
 
Byt je určený pro děti končící ústavní výchovu a připravující se na civilní prostředí. Mohou v něm také zůstat i po ukončení ústavní výchovy a nemají žádný časový limit. "Postupem času se však mění výše úhrady za byt, která má motivační charakter," upozornil Vovsík. V bytě se nesmí užívat alkohol a drogy, nesmí se v něm kouřit. Návštěvy jsou povoleny do 22:00. Dodržování pravidel kontrolují vychovatelé, kteří mohou do bytu vstoupit kdykoli bez ohlášení.
 
V bytě mohou být najednou až tři mladí lidé. V současné době v něm bude Sabina bydlet společně s chlapcem, který studuje prvním rokem Karlovu univerzitu v Praze, a do bytu se vrací jen občas na víkendy. Sabina bude každé pondělí docházet do domova na rodinnou skupinu, kde vyúčtuje náklady a zúčastní se hodnocení. Několikrát do týdne přijde na kontrolu vychovatel, který zkontroluje například i skladbu nakupovaných potravin.
 
Startovací byty jsou podle Vovsíka při klasických dětských domovech celkem běžnou záležitostí. "V rámci zařízení pracujících s dětmi s poruchami chování jsme ale celkem unikát," míní Vovsík. Domov dětí se školou v Jihlavě má v současné době 35 klientů, kapacita je 37 dětí. V rámci domova funguje několik rodinných skupin.
 
zdroj: ČTK