Dělnická mládež demonstrovala v Jihlavě

Několik desítek členů Dělnické mládeže, organizace spjaté s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), v sobotu pochodovalo ulicemi Jihlavy. Akce, oficiálně zaměřenou na podporu Srbska a proti násilnému odtržení provincie Kosovo, byla zhruba po hodině ukončena. Pochod chtěly zablokovat asi dvě stovky odpůrců neonacismu, policejní těžkooděnci však střetu zabránili. Zadrženo bylo devět odpůrců pochodu.

"Policisté zajistili dvě podnapilé osoby z řad odpůrců pochodu, které umístili v protialkoholní záchytné stanici," řekla novinářům policejní mluvčí Dana Čírtková. Podle ní jsou podezřelé s trestného činu násilí proti úřední osobě. Hrozí jim až čtyři roky odnětí svobody. Jeden člověk byl kvůli stejnému podezření zadržen. Tři lidé byli předvedeni pro neuposlechnutí výzvy, dva kvůli zjištění totožnosti a jeden pro podezření ze spáchání přestupku, upřesnila mluvčí.

Svolavatel akce Erik Lamprecht si před začátkem pochodu postěžoval na postup policie. Účastníkům průvodu se podle něj nelíbilo, že byli lustrováni; hodlají proto dát na policii stížnost. Pochod měl začít přímo na autobusovém nádraží, jeho účastníci se však sešli před budovou nádraží, čímž se podle magistrátu dopustili přestupku. Nebyl to však prý důvod k ukončení akce. Tajemník magistrátu Lubomír Dohnal ČTK řekl, že jinak se vše odehrálo podle domluveného scénáře.

Pochod vedl po trase od autobusového nádraží po Fritzově a Havlíčkově ulici na náměstí Svobody, kde zazněly projevy. Mezi čtyřmi mluvčími byl i předseda DSSS Tomáš Vandas. Po projevech se průvod vydal zpět k autobusovému nádraží, kde byla akce ukončena.

Ještě předtím chtěli v Havlíčkově ulici pochod zablokovat antifašisté a jejich příznivci. Střetu zabránili těžkooděnci; čelo průvodu odklonili do Chlumovy ulice a odpůrce pochodu drželi u Jihlavské terasy až do konce demonstrace. Policisté zjišťovali totožnost antifašistů, kteří jsou podle Čírtkové kvůli narušení pochodu podezřelí ze spáchání přestupku.

Pochod monitorovalo podle mluvčí na 350 policistů. Nad městem prolétával policejní vrtulník. Dohlíželi i specialisté na problematiku extremismu.

Jihlava byla dějištěm extremistických akcí už v minulosti. Naposledy to bylo v červnu 2009, kdy se na akci ohlášenou jako vzpomínkový pochod Jihlavou k uctění památky obětí druhé světové války do města se sjelo 150 příznivců krajní pravice. U Ústředního hřbitova, který byl cílem průvodu, se shromáždilo 200 odpůrců pochodu. Úředníci však pochod rozpustili už na samém začátku. Odůvodnili to tím, že se odchýlila od oznámeného účelu.

zdroj: ČTK