České rané brambory plynou do obchodů s dvoutýdenním zpožděním

Dodávky nových brambor z českých farem do obchodů letos kvůli špatnému počasí nabraly asi dvoutýdenní zpoždění. Na jižní Moravě začala minulý týden sklizeň brambor pěstovaných pod textilií. Významní pěstitelé raných brambor jsou také v Polabí. Podle předpokladu začnou sklízet první brambory ve větším rozsahu v příštím týdnu. ČTK to řekl Josef Králíček, tajemník Ústředního bramborářského svazu ČR v Havlíčkově Brodě.

"Pěstitelé jsou prozatím spokojení, co se týká ceny," uvedl Králíček. Za kilogram farmáři dostávají kolem 15 korun. Dobrou cenu by si prý zatím měli udržet. Hektarový výnos se zatím pohybuje kolem 17 tun brambor, což podle tajemníka odpovídá období na začátku sklizně.
 
Kvůli dlouhé zimě se letos zpozdilo sázení brambor a jejich růst pak zpomalovalo chladné a deštivé počasí. Někde byly porosty poškozeny tak, že musely být zaorány. Podle Králíčka jsou to jen hektary, nejvýše desítky hektarů polí. Spočítány však ještě nejsou škody, které kvůli záplavám utrpěli bramboráři na Mělnicku a Litoměřicku.
 
Na Vysočině se produkuje zhruba třetina českých brambor, ale jsou to později sklízené odrůdy. Zemědělci v tomto měsíci teprve dokončovali sázení. Pokud už bude mít počasí normální průběh, nemusel by podle tajemníka pomalejší rozjezd ohrožovat úrodu.
 
Rozloha polí s bramborami v Česku dlouhodobě klesá. Podle Českého statistického úřadu loni zemědělci snížili jejich výměru zhruba o desetinu na 23.650 hektarů, protože tehdy na bramborách prodělali. Letos by se podle odhadu bramborářského svazu mohl pokles u konzumních brambor zastavit, a to díky lepší farmářské ceně. Pěstování brambor na výrobu škrobu zřejmě mírně stoupne. Skutečný stav ukáže v nejbližších týdnech statistické šetření. Stálou oblibu mají brambory u zahrádkářů, kteří je pěstují asi na 7000 hektarech záhonů.
 
zdroj: ČTK