Česká rodinná firma AVEFLOR chystá vstup na ruský trh se stěžejním výrobkem Akutol

Česká rodinná společnost AVEFLOR, významný výrobce, dodavatel a exportér zdravotnických prostředků, veterinárních přípravků a léčiv do více jak 20 zemí, hlásí i přes pandemii úspěšný rok.  V roce 2020 společnost navýšila zisk před zdaněním o takřka 100 %.  V letošním roce pak chystá nové produktové řady i rozšíření exportu na nové trhy, včetně Ruska či Maroka. Plánuje také dále investovat do rozvoje vlastní mikrobiologické laboratoře a do nové výrobní linky.

Přestože společnost AVEFLOR oficiálně vznikla v roce 1995, její historie začala mnohem dříve. Společnost totiž v době svého vzniku zakoupila ochranné známky, jejichž historie je mnohem delší. Konkrétně šlo o ochranné známky AKUTOL, ARPALIT, KUBATOL, KEROLAN a také AVEFLOR. „Podle posledně jmenované značky jsme pojmenovali také společnost jako celek. Historie ochranné známky Arpalit sahá až do roku 1939 a značky Akutol dokonce až do roku 1924. Pod těmito značkami vznikají produkty, které patří i nadále k našemu stěžejnímu výrobnímu sortimentu,“ říká Jan Zubatý, ředitel společnosti AVEFLOR.

V průběhu desetiletí však prošly tyto produktové řady mnoha inovacemi a změnami, tak lze bez nadsázky říci, že jde o úplně nové výrobky, které v sobě však nesou přísné požadavky na zdravotnické prostředky a veterinární přípravky.  „Naše společnost od roku 1995 prošla značným vývojem, který se odrazil i v jejím základním směřování. Zpočátku jsme byli spíše kosmetickou společností, neboť převažovala výroba laků na vlasy a tužicích pěn. V současnosti jsme společností spadající svým zaměřením spíše do oblasti farmacie a výroby zdravotnických prostředků,“ prozrazuje Jan Zubatý.

Tento posun měl hned několik příčin. „Na začátku změny zaměření společnosti bylo stěhování z Jičína do obce Budčeves u Kopidlna, kde jsme zakoupili objekt bývalé místní školy. Ten jsme v roce 1997 přestavěli na výrobu sprejových přípravků. Hned od počátku moji rodiče vnímali potřebu vyrábět výrobky ve vysoké kvalitě a s velkými nároky na čistotu provozu. Toto rozhodnutí se ukázalo jako prozřetelné, neboť se zvyšující se konkurencí v oblasti vlasové kosmetiky, bylo potřeba hledat nové uplatnění uvolňující se výrobní kapacity. A díky čistým prostorům jsme se bez problémů mohli hned více zaměřit na výrobu zdravotnických prostředků. V současné době dosahuje jejich podíl zhruba 70 % z objemu celkové výroby. Zbytek tvoří veterinární přípravky včetně veterinárních léčiv a kosmetika je dnes spolu s biocidy doplňkovým sortimentem,“ doplňuje Jan Zubatý.

„Jedním z cílů naší společnosti je uvádět na trh moderní výrobky, které odrážejí znalosti současného poznání. Proto máme od svého vzniku i vývojové oddělení, kde neustále vyvíjíme vlastní nové výrobky. Jsme otevřeni ale i partnerské spolupráci na míru dalším subjektům,“ říká Jan Zubatý.

AVEFLOR je i přes svoji velikost stále rodinnou firmou. V současné době pracují ve společnosti již tři generace rodiny Zubatých. Jiří Zubatý, zakladatel společnosti, působí ve společnosti na pozici předsedy představenstva a podílí se na strategickém řízení firmy. Jeho syn, Jan Zubatý, pracuje jako ředitel společnosti a zabezpečuje výkonnou složku chodu firmy. Dcera Daniela pracuje jako hlavní účetní a vnučka Veronika jako vedoucí obchodních zástupců pro tuzemský trh.

„Naše vlastní výrobky i zakázkovou výrobu dodáváme do více než dvaceti států v Evropě, na Blízkém východě, v Asii a Severní Americe. Vyvážíme více jak 70 % z celkové produkce. Mezi hlavní exportní trhy patří Belgie, Německo, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Švédsko, Dánsko, ale vyvážíme také do vzdálenějších destinací jako jsou například Libanon, Irák, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Omán, Jihoafrická republika či Malajsie. V letošním roce plánujeme významný vstup také do Ruska a Maroka, kde se dokončuje registrace našich zdravotnických prostředků Akutol. První objednávky by měly odejít v prvním kvartálu do Maroka a ve druhém do Ruska,“ doplňuje Jan Zubatý.

Společnost v současné době dává práci zhruba 100 lidem, je tedy na Kopidlensku jedním z největších zaměstnavatelů. V obci Budčeves, kde společnost sídlí, má kromě výrobního objektu i vlastní skladové prostory, které byly vybudovány v roce 2008. Architektonická podoba skladu zapadá dobře do venkovské zástavby. Toto byl také jeden z hlavních požadavků majitelů společnosti, kteří upřednostnili architektonickou stránku před nákladovou úsporností projektu. Sklady splňují přísné požadavky správné výrobní praxe a jejich kapacita je 3 500 EURO palet.