Brambor se urodilo méně, asi vzroste cena

Brambor se letos v Česku podle prvních odhadů sklidilo skoro o pětinu méně než minulý rok. Celková úroda se pohybuje kolem 654.000 tun. Pěstitelé nasázeli méně brambor a měli u nich také menší hektarový výnos. Očekávají, že kvůli nižší úrodě dostanou zaplaceno lépe než loni, kdy na bramborách prodělali. Ekonomický výsledek letošní sklizně bude důležitý pro udržení rozlohy bramborových polí v Česku, která je už podle předsedy Ústředního bramborářského svazu ČR Miloslava Chlana na kriticky nízké úrovni.

"Každý rok se dováží kolem 150.000 tun brambor, což z té naší spotřeby dělá významnou položku," řekl Chlan novinářům na dnešním semináři o bramborách v Havlíčkově Brodě.

Farmáři teď za kilogram brambor dostávají kolem tří korun, což je podle Chlana pořád málo. Podle jeho odhadu ale situace na trhu umožní růst této ceny. "Měla by se dostat přes čtyři koruny nebo k pěti korunám," řekl. Další zvýšení ceny čeká na jaře. Naopak na začátku sklizně odběratelé platili jen kolem dvou Kč. Podle Chlana se v průměru za celou sklizeň potřebují farmáři dostat ke 4,50 za kilogram, aby se jim to vůbec vyplatilo dělat.
 
V tomto roce omezili zemědělci v celé zemi pěstování brambor o 10,6 procenta a nasázeli je zhruba na 24.000 hektarů polí. Zatím není jisté, jestli se pokles ploch příští rok zastaví. "Přál bych si, aby to tak bylo. Ale to rozhodnutí je na našich zemědělcích a na tom konečném výsledku," řekl Chlan.
 
ZD Čechtice zřejmě příští rok ponechá brambory na letošních 150 hektarech. Letos ale této plodině družstvo ubralo 50 hektarů. "Poslední dva roky to byla spíš zátěž, protože ceny byly takové, jaké byly. Ale doufáme, že se to zlepší," řekl ČTK agronom Stanislav Kubálek.
 
Podle Chlana by bramboráři potřebovali modernější sklady, díky nimž mají šanci prodávat brambory výhodněji. Bramborářský svaz se také pokusí prosadit systém, který u brambor umožní dohledat konkrétního pěstitele, způsob pěstování i balení. Spotřebitel by se díky tomu měl v obchodě dovědět mimo jiné i to, ve kterém konkrétní obci tyto brambory vyrostly.
 
Pěstování brambor v Česku se snižuje dlouhodobě. Letošní výměra je skoro o 40 procent menší, než byla před deseti lety. Stálou oblibu mají brambory u zahrádkářů, kteří je pěstují celkem asi na 7000 hektarech záhonů.
 
zdroj: ČTK