Analogové kamery Jihlava nahrazuje digitální technikou

Do konce října vymění městská policie v Jihlavě 11 analogových kamer městského bezpečnostního systému za moderní digitální zařízení. Kromě kamer je nutné vyměnit i obslužný program a úložiště dat. Náklady uhradí peníze z rozpočtu města a dotace z ministerstva vnitra. Dohlížecí bezpečnostní systém digitalizuje i další města na Vysočině. ČTK to řekl ředitel městské policie Jan Frenc.

Kamerový systém pracuje v Jihlavě již 14 let. "Ve své době patřil mezi nejmodernější v Česku, analogové kamery však už nevyhovují současným nárokům," řekl Frenc. Náklady na opravy by podle něj byly vyšší než pořízení nových kamer, které mají nižší pořizovací cenu a daleko větší uživatelský komfort. Mají například větší rozlišovací schopnost i za horších světelných podmínek, umožňují také rychlejší prohlížení záznamu.

Městský kamerový systém v Jihlavě má 16 stabilních a jednu mobilní kameru. Pět z nich je digitálních, zbytek se musí vyměnit. Obslužný program pracuje od června ve zkušebním provozu. Náklady na zřízení nového kamerového bodu s analogovou kamerou se v minulosti pohybovaly kolem 500.000 korun. Pořízení 11 digitálních kamer včetně dalších komponentů by mělo podle Frence vyjít na 1,9 milionu korun, dotace pokryje 400.000 Kč.
 
Dohlížecí systém digitalizují i další města na Vysočině. V Třebíči letos vyměnili poslední tři analogové kamery a zároveň instalovali pět nových digitálních kamer do židovské čtvrti zapsané na seznam památek UNESCO. "S počtem 21 kamer je Třebíč městem se zřejmě největším počtem kamer v kraji," řekl mluvčí tamní radnice Ivan Přibík.
 
Ve Žďáru nad Sázavou má městská policie 13 analogových kamer a jednu mobilní digitální. "O náhradě zatím neuvažujeme, kamery fungují spolehlivě, ale postupně je budeme rovněž nahrazovat moderní technikou," řekl vedoucí strážníků Martin Kunc.
 
zdroj: ČTK