7 000 těžkých osudů, 73 z Jihlavska. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 73 z nich pochází z Jihlavska. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Andrea (33) z Jihlavy: Dobří andělé jsou pro nás oporou

Před dvěma lety se dozvěděla od lékařů, že má rakovinu prsu. Pro maminku pětiletého Filípka a zároveň samoživitelku, to byla veliká rána. Lékař ihned nařídil operaci a několik sérií chemoterapie. Léčbu ale komplikovala vrozená srdeční vada, s níž se potýká, a která s sebou nese i poruchu krevní srážlivosti. V době diagnózy navíc čerstvě prodělala mozkovou mrtvici. I proto lékaři raději rozhodli, že její léčba bude probíhat v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, vzdálené 175 kilometrů od jejího domova. Po absolvování chemoterapie ji čekala další operace a také dlouhodobá hormonální léčba. 

Nejhorší bylo pro Andreu odloučení od Filípka. Před synem svou nemoc netajila, naopak, sám pomáhal mamince, jak mohl. Při nevolnostech donesl léky, uklízel si pokojíček, pomáhal nosit těžší věci. „Dokonce mi i oholil hlavu, když mi začaly vypadávat vlasy a vybírali jsme spolu šátek. Jaký myslíte, že vybral? No samozřejmě pirátský,“ vypráví s úsměvem Andrea.

Její zdravotní stav je nyní mnohem lepší, stále se však potýká s chronickou únavou. Do zaměstnání se zatím vrátit nemůže, ale doufá, že v budoucnu se jí to podaří. Dříve pracovala jako modelka, procestovala svět a měla možnost pracovat pro světoznámé značky. Svou nemoc vzala jako svou další životní výzvu. Nyní se snaží být oporou pro další onkologicky nemocné, píše blog, pořádá sbírky na pomoc pacientům a spolupracuje s několika nadacemi. „Jakmile se objevila nemoc, náš příjem poklesl a peníze začaly docházet. Pomohli nám Dobří andělé prostřednictvím nadace Dobrý anděl. Víte, peníze nejsou všechno, ale když přijde nemoc, člověk by byl bez nich bezmocný. Z příspěvků jsem hradila běžný chod domácnosti, doplňky stravy, dopravu do k lékařům a kroužky pro Filípka. Dobří andělé byli pro nás oporou a stali se tak důležitou součástí naší rodiny,“ komentuje Andrea. Sama se Dobrým andělem stala už před onemocněním a pravidelný měsíční příspěvek posílá stále.

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“