V Jihlavě má přes zákaz hazardu pořád povolení 403 zařízení

V Jihlavě má přes zákaz hazardu platný od letošního 1. ledna pořád povolení 403 hracích zařízení. S jejich provozovateli nyní zahajuje správní řízení ministerstvo financí, sdělil dnes ČTK mluvčí města Radek Tulis. Ve městě tak mohou být jen ta zařízení, u kterých ještě nebylo rozhodnuto o ukončení provozu. Dodržování městské vyhlášky začali kontrolovat úředníci magistrátu.

V jakém časovém horizontu bude Jihlava skutečně bez hracích zařízení, podle mluvčího nelze odhadnout. Někteří provozovatelé prý volí ve správním řízení zdržovací taktiku. V hospodách a barech tak mohou být dál kupříkladu videoloterijní terminály, rulety i lokální loterijní systém.
 
Za nelegální přístroje hrozí město pokutou od 50.000 do deseti milionů korun. "Postižen může být jak provozovatel, tak dozorující osoba v herně," upozornil Tulis. V prvních třech prověřených provozovnách zatím úředníci za asistence strážníků pochybení nenašli. Nepravidelně budou kontroly celý rok.
 
V letech 2010 a 2011 bylo v Jihlavě povoleno skoro 900 hracích přístrojů, v prosinci 2013 kolem 460. Jihlava podle Tulise reguluje hazard už několik let. Nejprve se podařilo vymítit takzvané výherní hrací přístroje, které povoloval magistrát. Začaly ale přibývat videoloterijní terminály s povolením od ministerstva financí. Až po několika letech dostaly obce pravomoc regulovat i tyto přístroje.
 
Vyhlášku zakazující provozování loterií a jiných podobných her na území Jihlavy s platností od 1. ledna 2015 schválilo jihlavské zastupitelstvo už před třemi lety. Městu kvůli tomu klesnou příjmy. Minulý rok dostalo za provoz hazardu 31 milionů korun.
 
zdroj: ČTK