Trojčata levhartů sněžných se narodila v jihlavské zoo

V jihlavské zoologické zahradě se narodila trojčata vzácných levhartů sněžných. Mláďata se zatím drží ve skrytu se svou matkou, návštěvníci by je mohli vidět o letních prázdninách, sdělila ČTK mluvčí zahrady Kateřina Kosová. Přírůstek představují dva samečci a jedna samička. Zatím nemají jména. Křtiny se chystají na 11. srpen, kdy zoo oslaví 55 let své existence. Levhart sněžný je asijská kočkovitá šelma.

"Celkem již 18 mláďat tohoto druhu jen potvrzuje, že v chovu a odchovu těchto ohrožených kočkovitých šelem patří zoo v Jihlavě ke světové špičce," uvedla mluvčí. Otcem trojčat je osmiletý samec Makan, který se narodil v berlínském Tierparku. Matkou jeho o dva roky mladší partnerka Ada pocházející z jihlavského chovu.

Levhart sněžný je samotářský lovec obývající nejvyšší hory světa, vyskytuje se od Afghánistánu po západní Čínu. Březost u levhartů trvá čtrnáct týdnů, mláďata jsou tmavší než rodiče. Přes mezinárodní ochranu je tento druh šelem stále vybíjen kvůli kožešině. Levhartům také ubývá jejich přirozená potrava, jíž jsou horské kozy a ovce, jeleni a divoká prasata. "Ve volné přírodě se tedy v dnešní době vyskytuje poměrně nízká populace," uvedla Kosová. Podle odborníků je to maximálně 6500 sněžných levhartů.
 
Kromě jihlavské zoo chovají tento druh v Česku ještě zoologické zahrady v Ostravě, Liberci, Plzni, Ústí nad Labem a Chomutově.
 
zdroj: ČTK