Tipy na letní výlet: objevte krásy Vysočiny

Poslední léta jsou v České republice tropická. Pokud patříte k těm, kteří nemusí za ještě větším teplem k moři a rádi poznáváte naši domovinu, přinášíme dva tipy na výlety v Kraji Vysočina. Tento region není tolik turisticky exponovaný, výhodou je tak i to, že se zde nebudete tlačit s davy dalších turistů.

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m. v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek obklopený rozlehlou oborou. Dnes je hrad majetkem Kraje Vysočina a je ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě p. o. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969. Po dalších opravách byly ostatní interiéry na dnešní prohlídkové trase zpřístupněny v roce 1982. „Dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny v Jihlavě. Na další opravy aktuálně přispívá Evropská unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP),“ říká Renáta Marková, ředitelka územního odboru Centra pro regionální rozvoj pro Kraj Vysočina.

Hrad Roštejn nabízí kromě tradičních prohlídek i několik speciálních akcí.  5. – 7. července můžete navštívit akci Se zlatou růží v erbu – divadelní prohlídky vedoucí novými historickými expozicemi hradu v podání DS Karla Čapka z Třeště. Jedná se o jedinečnou podívanou s desítkami herců v dobových kostýmech. 3. srpna zve hrad na akci Parta starýho Hrouze – tradiční minikoncert na nádvoří hradu, 18. srpna pak na další hudební akci Jazz na Roštejně, postupný návrat ke slavné tradici jazzových koncertů v podání regionálních kapel. 31. srpna se můžete zúčastnit Hradozámecké noci, jež se koná v rámci celorepublikové akce, během níž ožívají památkové objekty v průběhu nočních hodin.

Zámek Telč

Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Mnoho z nich jsou reprezentativními příklady zásahu italského umění do našeho území, případně jeho proměn v prostředí severně od Alp. Proměna gotického hradu na renesanční sídlo se udála především za vlády Zachariáše z Hradce. V některých zámeckých interiérech se zachovaly starší tzv. sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou. Architektem, který vtiskl konečnou podobu celému areálu, byl pravděpodobně Baldassare Maggi z Arogna. Nejvýznamnější památkou tu zůstává rozměrná olejomalba zachycující ve svérázném podání pražskou defenestraci roku 1618. Další majitelé panství – Lichtensteini z Kastelkornu a Podstatští z Lichtensteina prováděli na zámku jen drobnější úpravy. Věnovali pozornost spíše zámeckému parku, kde později vybudovali vznosný empírový skleník. Na poslední rekonstrukci přispěje také Integrovaný regionální operační program (IROP) z fondů Evropské unie.

V Telči, která je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se v létě od 26. července do 11. srpna 2019 koná navíc hudební a kulturní festival Prázdniny v Telči. Na letošním ročníku se představí mimo jiné Karel Plíhal, Bratři Ebenové, Aneta Langerová, Ondřej Havelka a Melody Makers, Lenka Filipová, Nezmaři a mnoho dalších. Kompletní program a více informací najdete na www.prazdninyvtelci.cz .