Silničáři nejsou z mírné zimy nadšení

Mohlo by se zdát, že letošní mírná zima hraje do karet silničářům. Důvod k nadšení z úspor je ale prozatím předčasný, opravdová zima ještě může přijít.  

„Některé pranostiky říkají, že když je nyní mírná zima, tak bude o to horší v dalších měsících. Proto je naprosto předčasné hovořit o úsporách,“ brzdil optimismus ředitel Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina Jan Míka.

Výhled dlouhodobé předpovědi mu dává zapravdu, podle Českého hydrometeorologického ústavu příští týden klesnou noční teploty pod nulu a budou dále klesat, stejně jako denní. Na konci ledna by se teplota nemusela vyšplhat nad nulu ani ve dne.

I když aktuálně zimní údržba silnic prakticky není potřeba, vše se může během pár dní otočit. První odhady úspor za zimu 2017/2018 budou k dispozici až koncem března, ale ani to nemusí být definitivní. „Když napadne v dubnu sníh a bude mrznout, nemůžeme sundat radlice a odstrojit sypače,“ vysvětlil Míka a dodal: „I v květnu může sněžit.“

Úspory by mohla mírná zima znamenat i pro dopravce. Už jen údržba je v zimních podmínkách náročnější. „Dopravci jsou spokojeni s mírnou zimou, pokud možno bez sněhu a bez ledovky,“ řekla k současným podmínkám mluvčí společnosti ICOM Transport Marcela Průchová. Mráz prý není takový problém, neboť nové autobusy se se zimou vyrovnávají lépe než dřívější technika.