Projekt Živé kino v Jihlavě zahájí film o řidiči Smetanovi

Film Dobrý řidič Smetana promítaný v trolejbusu městské hromadné dopravy v Jihlavě zahájí 11. ročník projektu Živé kino, který je součástí 18. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Živé kino nabídne divákům celkem pět snímků. Další projekce se uskuteční v amfiteátru letního kina, před obchodním centrem City Park, v galerii Půda a pod plánovaným mostem přes Sasovské údolí. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Živé kino se v Jihlavě uskuteční od 22. do 30. srpna. "Projekt je známý tím, že se snaží hledat místa, která s filmy vnitřně souvisí. Hned první film o řidiči olomoucké hromadné dopravy, jenž přimaloval na plakáty politiků na jeho autobusu tykadla a byl za to odsouzen, se proto uskuteční v trolejbusu," řekl Hovorka. Zájemci podle něj mohou nastoupit na trolejbusové zastávce u hlavního nádraží ČD. Autory filmu jsou Vít Klusák a Filip Remunda.
 
Snímek Show! Bohdana Bláhovce o dívčí skupině 5Angels, který získal na jihlavském festivalu cenu diváků, mapuje vznik dětské dívčí kapely. Lidé ho uvidí v amfiteátru letního kina. "Diváci budou moci prostřednictvím filmu nahlédnout za kulisy nablýskaného snu o popové slávě," uvedl Hovorka. Vítězný film loňské soutěže domácích dokumentů Velká noc režiséra Petra Hátleho se odehrává na nočních ulicích. Sleduje osudy nezaměstnaných, prostitutek, gamblerů a feťáků.
 
Film Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus režiséra Jana Gogoly je portrétním snímkem známé české umělkyně. Lidé ho uvidí v galerii Půda. Poslední film Dál nic Ivo Bystřičana o problémech stavby dálnice D8 vedoucí Českým středohořím se bude promítat v Sasovském údolí na okraji Jihlavy, které by měl překlenout jeden z mostů obchvatu Jihlavy. Všechna promítání jsou zdarma.
 
Na jihlavské Živé kino už několik let navazuje stejný projekt v Praze. "Uvádíme na něm filmy v předpremiéře, diváky zveme do střižen, kde je režiséři dokončují," řekl Hovorka. Diváci by si podle něj neměli nechat ujít například snímek Miroslava Janka Zahradník aneb Evangelium podle Brabence o členu legendární skupiny Plastic People of The Universe Vratislavu Brabencovi. Program Živého kina v Jihlavě i v Praze najdou zájemci na webu.
 
Mezinárodní festival dokumentárních filmů bude v Jihlavě od 23. do 28. října. Festivalové projekce se uskuteční na tradičních místech v domě kultury, kině Dukla, divadle DIOD a na malé scéně Horáckého divadla. Mimo jiné nabídne divákům dvě nové soutěžní sekce zaměřené na nastupující generaci režisérů a krátké dokumentární filmy.
 
zdroj: ČTK