Pokuty na cyklostezce dáváme pouze pejskařům, tvrdí strážníci

Běžci, kteří se pohybují na cyklostezce podél řeky Jihlavy na ulici Romana Havelky v Jihlavě, si stěžují, že jsou napomínáni městskými strážníky. Prý došlo už i na pokuty.  

Kateřina Březinová, která tudy běhá, na sociální síti uvedla, že strážník na kole vybíral pokuty v úseku cyklostezky od odbočky k prodejně Mountfield. Městští policisté ale tvrdí, že pokuty vybírají jen od lidí, kteří tudy chodí se psy a nemají je uvázané.

Sama Březinová prý pokutu nedostala, ale byla napomenuta, že běží na části, která je určena pro cyklisty. „Bylo to v úseku u hřiště na plážový volejbal u aquaparku Vodní ráj," doplnila Kateřina Březinová. V těch místech se cyklostezka rozděluje. Pruh pro cyklisty vede kolem řeky, chodci by měli pokračovat po dlážděném povrchu, který kopíruje plot Vodního ráje.

Ředitel městských strážníků Jan Frenc na dotaz, zda strážníci pokutují chodce a běžce na cyklostezce u Českého mlýna, uvedl, že je to nesmysl. „Na této konkrétní cyklostezce je navíc na velké ceduli desatero, které popisuje, jakým způsobem se mají cyklisté a chodci na cyklostezce chovat a jak být k sobě ohleduplní," uvedl Frenc s tím, že městská policie pokuty běžcům nedává.

Pak ale dodal, že se to netýká lidí, kteří s sebou mají psa a nechají ho běhat navolno. „Pokud s sebou někdo bere pejska a nemá ho uvázaného, v takovém případě udělení pokuty nevylučuji. Toto strážníci kontrolují. V minulosti se takto dostal do problému například bývalý primátor, kterému se do cesty připletl volně pobíhající pes," uvedl příklad ředitel Frenc.

Pokud je cyklostezka označena obrázkem jízdního kola v modrém poli, je toto místo vyhrazeno pouze cyklistům, sportovcům na kolečkových bruslích, lyžařům na kolečkových lyžích a podobně. Chodci a běžci tam nemohou.

To se týká i maminek s kočárky. Na smíšené cyklostezky, označené modrou značkou s jízdních kolem i chodcem, mohou obě skupiny. Ale předpokládá se, že se k sobě budou chovat ohleduplně.