Na Vysočině se rozbíhá sklizeň brambor, nižší úroda zvedá ceny

Na Vysočině se v těchto dnech rozbíhá sklizeň konzumních brambor. Úroda bude kvůli počasí podstatně nižší než před rokem. Někteří bramboráři, které oslovila ČTK, předpokládají meziroční pokles i o více než pětinu. Pokud však vydrží dobré farmářské ceny, mohli by pěstitelé brambor i přes nižší výnosy vydělat. Teď dostávají za kilogram v průměru asi 6,50 koruny, proti loňsku přibližně dvojnásobek. Drahé brambory v obchodech by ale podle nich mohly vést k poklesu spotřeby brambor v Česku. 

Zemědělci na Vysočině produkují třetinu českých brambor. Letos je pěstují na 8300 hektarech polí. Bramborám napřed škodily deště, pak sucho. V tomto kraji ale rostou hlavně později sklízené odrůdy. Podle tajemníka Ústředního bramborářského svazu ČR Josefa Králíčka se proto některé porosty mohou trochu vylepšit. "Řada pozdnějších odrůd je ještě v nati a roste," uvedl. 
    
Zemědělské družstvo Nové Město na Moravě pěstuje brambory na 220 hektarech polí, se sklizní začíná. Předseda Kamil Zajíček propad ve výnosech proti loňsku odhaduje na 20 až 25 procent. "Myslím, že ta vyšší cena nám to trochu nahradí, ale úplně ne," řekl. 
    
Na 150 hektarech polí mělo brambory Výrobně-obchodní družstvo Kámen na Pelhřimovsku. Raných konzumních brambor sklidilo o pětinu méně. "U pozdních konzumních brambor, pokud se ještě něco nestane, to bude ještě horší. Tam to vidím jako snížení výnosů o 25 až 30 procent," uvedl předseda Josef Houček. Pokud ale moc nespadne cena, mohly podle něj brambory nakonec vyjít ekonomicky lépe než před rokem. 
    
Podle dnes zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu úroda brambor v Česku klesne meziročně o 23,7 procenta na 505.162 tun. Králíček ale podotkl, že to je odhad porostů k polovině minulého měsíce. "Snížení výnosů v každém případě bude, ale nemuselo by být na úrovni jedné čtvrtiny, ale mohlo by se pohybovat na úrovni 15 procent," uvedl. 
    
Pro pěstitele by podle Králíčka mohla sezona díky vyšší farmářské ceně dopadnout dobře. Při velkém zdražení brambor v obchodech však podle něj lidé upřednostňují jiné potraviny a snižování spotřeby brambor by mohlo ztěžovat pozici tuzemského bramborářství. 
    
Bramborových polí v ČR ubývá. Od roku 1990 se podle statistiky rozloha snížila skoro o čtyři pětiny na 23.205 hektarů. 
 
zdroj: ČTK