Na Vysočině se dá lyžovat na Novoměstsku, u Jihlavy a Pelhřimova

Na Vysočině mohou lidé lyžovat na sjezdovkách Harusův kopec u Nového Města na Moravě, na Šacberku u Jihlavy a na Křemešníku u Pelhřimova. Sněhové podmínky se tam tento týden díky mrazům zlepšují, protože vlekaři mohli opět spustit sněhová děla. Pokud noční teploty budou ještě jednou dost pod nulou, otevře se o víkendu i sjezdovka v Novém Jimramově na Žďársku, zjistila dnes ČTK. Na řadě sjezdovek na Vysočině se ještě vůbec nelyžovalo. Někteří správci uvedli, že tuto sezonu možná úplně vypustí. 

Na Novoměstsku funguje sedačková lanovka na Harusově kopci. "Sjezdovka je dostatečně zasněžena a upravena," uvedli správci na internetu. Běžkaři mohou zamířit také na uměle zasněžené sportovní tratě sousední Vysočina Areny, to ale platí jen do soboty. Od neděle budou tyto tratě pro veřejnost uzavřeny kvůli závodům VI. zimní olympiády dětí a mládeže. Podrobnosti jsou na webových stránkách. 
    
Kvůli olympiádě musejí v příštím týdnu počítat s omezením i návštěvníci sjezdovky Šacberk u Jihlavy. Závody tam byly na poslední chvíli přeloženy z Fajtova kopce u Velkého Meziříčí, kde není dost sněhu. Na Šacberku se bude závodit po tři dny, a to v dopoledních hodinách. Pro veřejnost bude v těchto dnech otevřeno od 15:00 do 21:00. "Za ten zážitek z olympiády to bude stát," podotkl Pavel Havlíček, který areál provozuje. Přesnější informace budou uvedeny na stránkách sjezdovky. 
    
Do konce týdne bude sjezdovka na Šacberku fungovat bez omezení. V tomto týdnu tam přibylo 20 centimetrů technického sněhu a svah pokrývá přibližně půlmetrová sněhová vrstva. 
    
Bez omezení jede i vlek na Křemešníku. Sněhová děla se tento týden znovu rozjela i u sjezdovky v Lukách nad Jihlavou. Do víkendu ale tento svah ještě zasněžen nebude. 
    
Na větší části sjezdovek v kraji se tuto zimu kvůli nezvykle teplému počasí beze sněhu ještě nelyžovalo. Někde nemají sněhová děla vůbec a jinde jich mají málo. Se zahájením lyžařské sezony už moc nepočítá správce střediska Karasín na Žďársku Libor Jedlička. "Bylo by to už asi nerentabilní," řekl. 
 
zdroj: ČTK