Autobusy možná o stávce pojedou

Celostátní stávka řidičů autobusů regionálních linek vyhlášená dopravními odbory na příští čtvrtek 6. dubna by se na Vysočině neměla výrazně projevit.  

Dva ze tří největších autobusových dopravců, kteří v kraji zajišťují provoz na regionálních linkách, nemají informace o tom, že by se jejich řidiči chtěli ke stávce připojit. Ale nejistá situace zatím panuje ve žďárské společnosti Zdar.

Podle Zdeňka Vosmeka, předsedy odborů ve společnosti Zdar, budou odboráři o případné podpoře stávky jednat dnes odpoledne. „Rozhodne většina," řekl Vosmek. Sám se nevyjádřil, zda on osobně bude podporovat připojení se ke stávce, nebo její zamítnutí.

Vedení firmy Zdar už minulý týden prohlásilo, že nevidí důvod, aby jejich řidiči stávkovali. „Plníme všechno, co nám ukládá vládní nařízení. Měsíční hrubá mzda řidiče autobusu u naší společnosti v lednu meziročně vzrostla o více než dvacet procent, v porovnání s rokem 2015 pak dokonce o více než třicet procent," řekl generální ředitel společnosti Zdar Richard Latislav.

Odboráři největšího dopravce na Vysočině, jihlavského koncernu Icom transport, jsou s novou výší platů spokojení a stávkovat nebudou. Podobně jsou na tom řidiči ve společnosti Arriva.