Zámek v Telči nabízí výstavu stavebnic a stolních deskových her

Zámek v Telči na Jihlavsku připravuje v zámecké galerii celosezonní výstavu věnovanou historii dětských stavebnic a stolních deskových her. Začne 1. května a potrvá nejméně do Vánoc. Návštěvníci uvidí desítky exponátů z období od poloviny 19. století do konce 20. století. Výstava podle kastelána Bohumila Norka odpovídá trendu posledních let, kdy se zámek zaměřuje hlavně na dětské návštěvníky. 

"Díky dětem přicházejí i jejich rodiče a prarodiče a tím se nám zvyšuje návštěvnost," řekl dnes Norek ČTK. Zámek v Telči je dlouhodobě nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu na Vysočině. Loni tam podle statistik přišlo 99.669 lidí. "Snad se nám díky zajímavé výstavě podaří letos stotisícovou hranici překonat," věří Norek. 
    
Exponáty pocházejí ze zámků v Telči, Hrádku u Nechanic, Lysic, Vizovic a Jindřichova Hradce. Většina exponátů je však z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. 
    
Ve vstupní místnosti návštěvníci uvidí historické hry pocházející přibližně z roku 1860. Stolní hry a stavebnice, se kterými si hráli malí šlechticové, doplňují dobové obrazy z depozitářů. V dalších výstavních sálech najdou děti karetní hry, skládačky, slavné stavebnice Merkur, klasické Člověče, nezlob se a řadu dalších exponátů. Poslední místnost je zařízena jako herna, kde si děti budou moci složit některou ze stavebnic, zajezdit si s auty na autodráze nebo malovat obrázky. 
    
Podle Miroslavy Pecháčkové z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou jsou zejména dobové stolní hry nesmírně zajímavé. "Jejich hrací plány jsou často výtvarně velmi zdařilé. Například velký hrací plán hry Okruh T. G. Masaryka ze 30. let minulého století opravdu věrně mapuje trať závodu i terén okruhu včetně vesnic," řekla Pecháčková. 
    
Svou velikostí unikátní je strategická hra Obrana vlasti rovněž ze 30. let minulého století. Jejím tématem je tehdy aktuální problém ohrožení republiky. "Má obrovský herní plán o délce 1,60 metru. Hra je pro čtyři až osm hráčů, kteří mají k dispozici bojové divize, letectvo i pěšáky," dodala Pecháčková. 
    
Výstava by podle Norka měla trvat nejméně do Vánoc. Pokud by se zámku podařilo sehnat další exponáty, které by výstavu doplnily a obměnily, je možné její prodloužení. 
    
Telčskému zámku se podle Norka vyplácí už několik let trvající zaměření hlavně na děti. V minulých letech uspořádal zámek například výstavu šlechtických hraček. Značný úspěch měla také výstava pořádaná ve spolupráci s Filmovým studiem Barrandov k filmům a hlavně pohádkám, které se v Telči natáčely. Děti mohly obdivovat kostýmy princezen a dalších postav například z pohádek Pyšná princezna a Jak se budí princezny. 
 
zdroj: ČTK